Avrupa'nın en iyisi "De Klak 613"ün torunları KKTC'de

15 Ağustos 2014, 15:38:28 51575 Kişi Tarafından Okundu
Belçikalı Janssen ailesinden sonra dünyanın en ünlü posta güvercini meraklısı olan Hollandalı Jos Van Limpt'e (De Klak) ait NL 89-1775613 kimlik numaralı güvercinin NL 01-2187674 kimlikli torununun yavruları, bir meraklı tarafından Kıbrıs'a ithal edildi.
Avrupa'nın en iyisi "De Klak 613"ün torunları KKTC'de
2004 Hollanda Şampiyonu olan Van Limpt-De Prut ve Türkiye'nin en başarılı meraklılarından biri olan Mehmet Metin'in sayesinde ülkemize kazandırılan 613 palazları, Kıbrıs'ta gelişecek posta güvercini kültürü için çok iyi bir temel teşkil ediyor. Bu palazlarda, büyükanne tarafından Janssen kanı da bulunuyor.

5 Mart 2004'de kanserden ölen "De Klak" (Kupa) lakaplı Jos Van Limpt'in en sevdiği güvercin olan "613," 6 yıllık yarış hayatında, tüm mesafelerde, çoğu birincilik olmak üzere 60'tan fazla ödül kazandı. Avrupa, Amerika, Avustralya, Güney Afrika ve dünyanın birçok ülkesinde "613"ün kanını taşıyan çok sayıda şampiyon posta güvercini bulunuyor. "613"ün soyundan gelmiş olmak, bir güvercin için çok iyi referans kabul ediliyor.

De Klak'ın 66 güvercini, ölümünden sonra 12 Nisan'da düzenlenen ve tüm dünyadan binden fazla meraklının katıldığı açık artırmada toplam 519 bin dolara satılmıştı. "613", De Klak'ın vasiyeti üzerine açık artırmaya dahil edilmemişti.

Sevginin parayla satın alınamayacağının güzel bir örneği olan "613" halen hayatta ve ölmüş olmasına rağmen De Klak'a ait.

80 yaşında ölen Jos Van Limpt (De Klak), 70 yıldan fazla posta güvercini besledi. De Klak'ın güvercinlerinin soyu, 1800'lü yıllardan beridir dünyanın en ünlü posta güvercinlerini besleyen Janssen ailesinin güvercinlerinden geliyor. Ancak De Klak, uzun yıllar içinde kendi ırkını yaratmıştı. Babası da posta güvercini besleyen ve ilk kupasını küçük bir çocukken alan Jos Van Limpt'e, o günlerde boyu aldığı kupa kadar olduğu için (De Klak - Kupa) lakabı takılmıştı. En iyi güvercinlerini hiçbir şekilde satmayan De Klak, başarılarının yanında, çanta dolusu parayla gelen zengin Japon meraklılara, "Bu odayı banknotla doldursanız bile size 613'ü satmam" sözüyle de tanınıyor.

613'ün torunlarını Kıbrıs'a getiren meraklı, isminin açıklanmasını istemedi ve posta güvercinlerine verdiği astronomik paralar nedeniyle insanların yüzünde beliren ifadeyi hiç sevmediğini kaydetti. Ayrıca, posta güvercinlerini "Şövalyelerim" olarak niteleyerek, 613'ün kanını taşıyan güvercinlerin değerinin parayla ölçülemeyeceğini vurguladı.

Söz konusu posta güvercini meraklısında De Klak 613'ün torunlarının yanında Jan Aarden, Jos Thone, Willems Albert ve Louis Van Der Wielen ırkı maraton güvercinleri de bulunuyor. Bu ırklara mensup güvercinler mesafe tanımıyor ve daha çok 600-bin 500 km arası yarışlarda başarılı oluyor. Kısa (100-300 km) ve orta mesafeler (300-600 km) için geliştirilmiş ayrı ırklar var.

Yorumlar

Sponsorlar

Kimler Online

Son 1 dakika içinde ( 0 kayıtlı, 1 ziyaretçi) kullanıcı bulunmakta.