Salmonellosis

SalmonellosisGüvercinlerde en fazla öldürme gücüne sahip olan bir hastalıktır.

Patojen: Salmonella typhimurium var. copenhagen tipi güvercin tipidir. Uygun koşullarda bakteri 1 yıl veya daha fazla yaşayabilmektedir.
Salmonella şu yollarla bulaşır:

1-Bakterinin solunum yolu ile alınması ile(kümese bilinmeyen bir kuşun sokulması)

2- Bulaşık yem ve suların hayvanlarda kullanılması (fareler, böcekler vs. taşıması)

3-Yavruya anneden yumurta yoluyla geçmesi

4-Taşıyıcı annelerin yavruya bakterili ana sütü vermesi

5-Kronik taşıyıcıların(hastalığı göstermeyen) kuşların kümese sokulması.

6-Panayırlarda, yarışmalarda toplanan kuşların, kötü kümeslerden gelen kuşlar ile aynı yere konmaları ile

7-Dernekler, toplantılar vasıtası ile gerekli hijyenik önlemi almamış olan kişilerin ellerinden, kümese girip çıkarken ki ayakkabı ve üstündeki giysilerden bakteriler rahatlıkla bulaşabilmektedir.
Klinik bulgular:

Akut formda: Daha çok genç kuşlar etkilenmektedir Üzeri mukoz akıntılı, yeşil renkte ishal görülmektedir. Karaciğer, dalak ve böbrek etkilendiğinde hayvan aşırı zayıflamış olur. Salmonella ile enfekte yumurta daha ana karnında iken veya yumurtadan çıktıktan birkaç gün sonra ölürler. Salmonella, salphingitis(yumurta kanalı enfeksiyonu)ile dişi kuşlarda devamlı bir kısırlığa sebep verebilmektedir.

Kronik formda: Enfeksiyon eklemlerde şişlik ve üremeler ile kendini karakterize eder. Özellikle diz, kanat ve boyun eklemlerinde üremeler ve şişlikler görülür. Boyundaki şişlikler kolay fark edilemez. Hayvan sallabaş(paramyxovirus) hastalığında olduğu gibi kafasını titretir.

Hastalığın tanınması: Laboratuar ortamında ölü hayvandan alınan numunelerin incelenmesi veya sağlam hayvanların dışkılarından mikrobun tanınması uygun yollardır. Antibiyogram kesin tedavi için şarttır.

Benzer hastalıklar: Ornithosis, paramyxovirus, trichomoniasis, kurt invazyonları sayılabilir.

Korunma: Her ne kadar bu hastalığa hazırlanan aşılar varsa da bu hastalık daha çok hijyen problemidir. Aşılar yeterli bağışıklığı sağlayamamaktadırlar. Yemlerine veya sularına Vit C ve E eklenmesi yarar sağlamaktadır.

Kimler Online

Son 1 dakika içinde ( 0 kayıtlı, 1 ziyaretçi) kullanıcı bulunmakta.